Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Mircea R.

/ #311 Cu dedicatie Roxanei

2012-11-09 21:42

Nu stiu,Roxana, ce te-a suparat asa rau in comentariul meu. Dar te-as intreba, cati dintre desteptii acestui Oltchim, mari economisti angajati "prin concurs", stie toata lumea cum, sunt absolventi ai facultatii Brancoveanu si inaite erau ce? Intreaba-i tu ce au fost inainte de a ocupa aceste locuri caldute.Nu cumva or fi fost si ei simpli angajati si acum se proclama mari licentiati? Cu ce drept arunca nulitatile astea cu noroi in altii? Esti nedreapta si o sa scriu un citat al lui Albert Einstein care spune multe si cine are creier pe care chiar il foloseste va intelege tot fara sa-i trebuiasca facultati prea multe:
"Pana la urma urmei, fiecare dintre noi ne consideram destepti intr-o oarecare masura. Pana chiar si un idiot poate avea cate o sclipire,dar acest lucru il face destept? A fi foarte bun intr`un anumit domeniu denota inteligenta unei persoane? Coeficientul de inteligenta ar fi cel mai relativ, sau cultura generala? Sunt destui oameni cu un coeficient ridicat,dar care nu au dorinta de a cunoaste,de a avea o cultura generala cat mai complexa. Sunt destui oameni cu o cultura generala vasta, dar pe care coeficientul nu`i ajuta mai deloc.Sunt destui oameni descurcareti, pragmatici pe care nici unul din criteriile de mai sus nu ii ajuta. Deci cum ar trebui sa fim, sa fim cu adevarat destepti? Un IQ de peste 130, o cultura generala vasta si pragmatism cat incape ar fi de ajuns pentru a ne putea considera cu adevarat destepti? Ceea ce vroiam neaparat sa subliniez in acest articol este faptul ca daca vreodata avem noroc si iese bine ceea ce ne`am propus, automat ne consideram deasupra tuturor. Dar daca acel noroc nu intervenea, ce rezulta? Pana la urma, ar fi cam 4 criterii de indeplinit pentru a fi destept: IQ ridicat, cultura generala, pragmatism si noroc. Fara vreunul din ele, nu suntem destepti? Eu totusi tind sa cred ca nu avem nevoie de noroc pentru a fi considerati destepti, sau pentru a ne considera noi insine astfel. Si faptul ca anumite persoane te considera astfel, iti da mare incredere in fortele proprii,si astfel te poti depasi ,poti depasi limitele impuse tot de tine mai devreme.Pana la urma intrebarea ramane: Ce inseamna a fi destept?"
Nu contest ceea ce spui tu, poate esti una dintre persoanele care-si ocupa functia pe merit, dar cati sunt cei care " cu putin noroc",asa cum spunea Einstein, stii bine la ce ma refer, au ajuns in diverse functii si-i contesta pe cei care sunt acum la conducere ca n-au pregatire si experienta in domeniu. Nu asta este lupta noastra.Daca continuam pe acest subiect si ne certam in continuare pentru interesele unora sau altora inseamna ca suntem niste papusi pe sfoara manevrati de ei in directiile care vor. Aceasta petitie s-a transformat, cum am mai spus ,intr-un mare circ in care cei ce stau pe margine se distreaza pe seama clovnilor intrati in arena. Cu asta am pus punct si ma retrag pentru ca prefer sa stau pe margine sa fiu cel care se distreaza, nu bufonul care ii distreaza pe altii.