Catre P.E. realitatea României prin ochii celor 7,4 mil de oameni


Musafir

/ #54

2012-08-18 08:30

Ne iau de tampiti pentru ca am permis, vreme de iata, doua decenii de la ciuruirea lui Ceausescu, sa fim luati de tampiti. Si suntem tampiti, fara tagada, dar in tampenia noastra ne-am exprimat constitutional, ca de, tampit tampit, dar orice tampit are drepturi. Suntem tampiti pentru ca avem iluzia libertatii si democratiei. Suntem tampiti pentru ca ascultam balivernele oribile ale uneia ca Macovei, o betiva penibila, ale unuia ca Neamtu, un fascistoid de parada, tembel si absolut vomitiv. Suntem tampiti pentru ca stam cu curul pe camasa crezand ca Europa, Statele Unite au ele grija de noi…

Suntem tampiti, si eu, vorba lui Catavencu, in aceasta tara de tampiti sunt cel dintai, pentru ca ne imaginam ca votul nostru chiar conteaza. Americanii stiu ce a zis presedintele Lincoln, anume ca un vot e mai devastator decat un glonte. Americanii aia de pe vremea lui Lincoln, Abe cum il alinta si acum, erau tampiti si ei. Erau tampiti, pentru ca ei, in tampenia lor de oameni nascuti si crescuti in libertate, nu stiau ca va aparea un domn Gittenstein care le va explica tampitilor de romani care e treaba cu democratia, cu votul, cu mizilicurile astea.

Suntem tampiti pentru ca noi, in tampenia noastra niciodata nu am negociat! Nu domnule, noi ne-am pus curul la bataie si care a fost mai al dracu’ ala ne-a vorba aia cu f… Am avut resurse naturale si le-am dat, ca de, trebuia sa dam bine la cosmetica, sa facem sluj cumintei la stapani. Stam ca tampitii, cheltuim sume inimaginabile prin Afghanistan, Kormoran, Absurdistan sau pe unde om mai avea militari, care si mai mor intre timp, pierderi colaterale, dar noi implementam asa democratia pe aiurea, ca in tara noastra toate erau rezolvate…

Suntem tampiti pentru ca ne sta gandul la mici si bere, nu la amaratii de tarani, talpa tarii. Ne sta gandul la plajele Greciei, la plajele Bulgariei, la muntii Austriei, ne sare mustarul ca vezi doamne, Basescu e dat jos pentru ca vor aia sa ia ciolanul…Gandim in termeni medievali si avem, iata, o tara medievala, fara autostrazi, fara canalizare la sate, fara strategie pe termen lung, fara nimic in afara de omniprezenta si hidoasa prezenta a Kiorului!

Suntem tampiti pentru ca nu stim sa gestionam o tara, pentru ca ne batem joc noi de noi, pentru ca dintre noi, da, dintre noi s-au ivit niste procurori care nu pot prinde infractorii dar pot “investiga” niste amarati de tarani in legatura cu dreptul lor la vot. Suntem niste tampiti crezand ca niste amarati politruci de la Curtea Constitutionala, in niciun caz judecatori, vor “face lumina” in privinta referendumului…

Suntem niste tampiti, atata tot!

Comentariu prin Valentin — 15/08/2012 @ 09:25

Suntem niste tampiti pentru ca belim ochii la OTV si iata, s-a nascut a treia forta politica, partidul lui dinti strambi Diaconescu, a carui doctrina e sa dea cate 20.000 de euro pe cap de locuitor… De la ma-sa de la Caracal si de la taticu’, oameni onorabili de altfel, va scoate Diaconescu banii astia si-i va repartiza, vorba comunistilor, fiecaruia dupa necesitati. O tara in care PPDD, gluma penibila, e catalogat in sondaje ca fiind a treia forta politica, e sigur o tara de tampiti!

Suntem niste tampiti pentru ca ne uitam la stirile de la ora 5, ahtiati sa vedem care a mai dat ortul popii, care mos a mai violat o minora, care clan tiganesc s-a luat la incaierare cu un altul, care puradei de 12 ani au facut “nunta” in dispretul legii, bunului simt si bunelor moravuri, blocand strazi cu Ferrari, cu Lamborghini, cu Porsche, masini cu care in Germania, Austria, Statele Unite nu te poti afisa fara a atrage atentia vecinilor care te stiau rupt in cur pana mai alaltaieri. Si acolo fiscul lucreaza! Nu, la noi e un delir, asa zisa presa audiovizuala se hraneste din asta, si noi, ca tampitii, ii dam gir!

Suntem niste tampiti pentru ca, ametiti de fumul politichiei si anesteziati de imensa manipulare mediatica, uitam ca totusi suntem cetateni romani, stramosii nostri, cu bunele si relele lor ne-au lasat, cu jertfa de sange, de mult sange, o tara. Si in aceasta tara o parte a unei minoritati, si aici vorbesc in deplina cunostinta de cauza, domnul comandant Marcel stie bine, o parte a unei minoritati actioneaza fatis pentru dezmembrarea Romaniei. Cu arme, cu instructie, cu uniforme, cu ura viscerala! Si la aia nu s-a deplasat parchetul, nu s-au dus procurorii sa-i ia la intrebari, s-au dus la nea Vasile Purcel, oltean de 77 de ani care facu el ce facu si uite ca vota la referendum. Suntem niste tampiti, delasatori, indolenti, puturosi!

Suntem niste tampiti pentru ca nu citim, nu ne intereseaza nimic altceva in afara umplerii matului, nu mai avem constiinta nationala, acceptam inchiderea spitalelor cu o resemnare tampa, nu ne ingrijoreaza ca generatii de tineri pica bacalaureatul cu o indarjire demna de o cauza mai buna, ca suntem din ce in ce mai putini, din ce in ce mai prosti, din ce in ce mai saraci.

Si, finis coronat opus, Kiorul hahaie, el e la butoane, Zegrean bese in roba de fericire, ne-au tras-o si de data asta, asa ca tampitilor de romani, stingeti lumina si Dumnezeu cu mila!

Comentariu prin Valentin — 15/08/2012 @ 13:37

că Jandarmu’ Mondial îl vrea pe Băse-n funcţie şi că noi n-avem decât să ne jucăm de-a votu’, da’ democraţia nu-i de nasu’ nostru!

Comentariu prin Cârcotaşu — 15/08/2012 @ 15:06
Like · · Unfollow Post · Share