reforma_bac2014

Vlad ALEXANDRESCU
Autorul acestei petitii

/ #8 Scrisoarea trimisă Ministerului Educației de o elevă nemultumită...

2012-07-14 20:38

O eleva de clasa a VIII-a, care a sustinut luna trecuta evaluarea nationala, a primit nota 9,4 la proba de Limba Romana, insa considera ca ar fi trebuit sa primeasca macar un 9,8. Drept urmare, a facut contestatie, insa nota a ramas neschimbata.

Vezi mai jos textul scrisorii trimise de eleva, Ministerului Educatiei:

Buna ziua !
Chiar daca sunt aproape sigura ca acest e-mail nu va fi citit , eu totusi vreau sa va informez despre niste lucruri legate de Evaluare Nationala.
Eu am terminat ca sefa de promotie cu media pe cei 4 ani ai gimnaziului 10 , la Evaluarea Nationala am luat 10 la matematica si 9.4 la romana.
Am acceptat pana la urma ideea schimbarii baremului si asa eu care chiar am invatat si am ales varianta c ( subiectiva ) am luat 9.4 in timp ce un alt coleg a luat 10 si el a ales varianta predicativa. Ba mai mult un alt coleg ,care abia avea media 7 a luat 9.7 si o colega a luat 9.9 si in vorbirea curenta face si dezacorduri .
Fiind nemultumita de nota am facut contestatie , am aflat ca lucrarea mea e de cel putin 9.8 dar cum nu este o diferenta de 0.5, am ramas cu aceeasi nota la o teza mult mai buna deoarece niste ,, profesori "(asa-zisi) nu au avut competenta sa corecteze de prima data bine si sa-mi puna nota meritata , adica macar 9.8.
Nu ati putut sa faceti niste subiecte care sa nu lase loc de interpretare si ati mai pus si niste profesori incompetenti ....

Sursa: http://stirileprotv.ro/stiri/social/scrisoarea-trimisa-ministerului-educatiei-de-o-eleva-nemultumita-ca-a-luat-9-4-la-romana-la-evaluare.html