Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Octavian Oprean

/ #6611 Re:

2012-06-28 17:14

#6609: -

Nu va suparati, Domnule Profesor, oare chiar asa este de ..."fixa" topica acestei fraze, in special, si a acestui tip de fraze, in general?!! Adica, sa "sune imposibil" -"Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza"?!!

P.S1: Prea multe spirite incinse, prea multe jigniri, prea multe orgolii pentru o cauza atat de nobila: LIMBA ROMANA!!!

P.S2: Ce frumos ar fi ca noi, profesorii, sa PROFITAM de acest "eveniment"(care tinde sa devina un adevarat "fenomen" national -un fenomen nu prea fast, ce-i drept...) si sa dezbatem calm,  frumos, civilizat, cu argumente logico-semantice, dar si tehnice, teoretice, numeroasele probleme de Gramatica a Limbii Romane! Pentru ca ele, vrand-nevrand, exista!

...Cum spuneam intr-o interventie de-a mea de mai sus, elevii(am numit aici pe adevaratii elevi, pe cei care, intr-adevar, au studiat din greu in toti acesti 8 ani de scoala generala!) nu au nicio vina!!! Asta  pentru ca, pur si simplu, acest item nu trebuia dat!

P.S.3: In "p s"-urile  de mai sus,  nu m-am referit la cineva anume! Vorbeam la modul general...