Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

/ #6602

2012-06-28 15:48

Ada Iliescu Joi, 28 06 2012, 01:13"Felicitari, Dle Ministru ! Ati facut "epoca"! Vinovati nu sunt copiii sau dascali de LR, intrucat in 50 de minute, nu se pot explica toate dificultatile limbii romane, iar elevii, nu toti au inca maturitatea de a sesiza faptul de limba - si lexical, si semantic, si logic, si teoretic, si concurential, si ....intonational s.a.m.d. Asemenea modele / tipare de limba trebuie sa fie exersate la clasa prin DISOCIERI si argumentari ! Eu din experienta am inteles ca numai mergand pana la RIGOARE, pana la ESENTA, cursantul poate intelege si automatiza enigmele si toate dificultatile gramaticii romanesti, care nu este interpretabila, daca stii carte, ai simturi, logica si acuratete in gandire ! Motivatiile aduse de mine pentru a sustine PR, le cunosc din primii ani de dascalie, dupa ce am cumparat in 1976 cartea lui Iorgu Iordan & Vl .Robu - " L R C " (pag.596-597), unde, si Dvs. puteti citi si intelege de ce este PR sau, si din Gramatica mea (pag. 333-335) ! [vezi Google: ada iliescu - carti ] Am acceptat sa-mi spun parerea pe NET, pe la toate ziarele care s-au ocupat, si de Capacitate, intrucat eu, ca filolog si ca bunica de doi nepoti intr-a 8-a, " PRedicativisti", am dorit sa le demonstrez ca, si in RO, daca iti cunosti valoarea si ai curaj sa lupti, POTI AVEA CASTIG DE CAUZA!!! " Mi-am mai dat seama ca e posibil " a lupta cu arma alba, adica prin CUVANT ca sa castigi o cauza!" Doamne, ajuta pe toti copiii !