Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Octavian
Musafir

/ #5963

2012-06-27 17:27

Buna ziua!

Multumesc initiatorilor acestei petitii ca imi dau posibilitatea de a-mi expune punctul de vedere relativ la acest supermediatizat subiect(era sa
scriu..."subiectiva"...)!
Desi sunt convins ca nu o sa fie prea multi "cetitori" ai postarii mele, imi cer scuze, totusi, daca exista persoane care se simt ofensati de cele spuse de mine mai jos.
Despre elevi, numai de bine...Asta pentru ca(aduceti-va aminte!) in urma cu nu prea multi ani, itemii subiectelor de limba romana(examene, olimpiade) nu erau de tipul "alege varianta", ci trebuiau facute analize morfo-sintactice complete si complexe. Nemaivorbind de sintaxa frazei...Erau fraze cu 4,5,6(sau mai multe!) propozitii. Trebuia analizata fraza, apoi facuta schema frazei, contrageri, expansiuni s.a. Nu comentez daca "era bine, era rau", pentru ca sunt convins ca acest "silogism" imparte pe cei interesati(profesori, parinti, poate chiar elevi) in "pro" si "contra"...Sau gresesc eu si sunt prea optimist...?!La nivelul actual al cerintelor vizavi
de cunostintele elevilor nostri(de gramatica- in general, de sintaxa frazei-in special, daca exista elevi care au incercuit varianta c)subiectiva, e bine...Ca sa nu mai vorbim de faptul ca acei copii care au ales varianta b)predicativa(deci cei care au gandit un pic mai mult) merita calificativul "excelent"! Asta in ceea ce priveste elevii.
Relativ la colegii nostri, profesorii, e foarte trist(desi, nu stiu de ce, dar nu ma mir...) ca exista ...2(doua...cel putin!) "tabere"!
Nu va suparati, dragii mei colegi, dar cum poate sa fie propozitia "ceea ce ma jeneaza..."( in fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii")...subiectiva?!! Ba am vazut argumente de tip :"topica...", "topica nu permite"(sic!), citate, texte. pagini intregi...xeroxate dintr-o mie si una de gramatici etc.! Prea multe argumente, prea multe (fals, artificial create!) dificultati relativ la analiza acestei fraze! Cand totul este atat de simplu:
"Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii"
prin contragere-"Jenanta este dificultatea rasfoirii" -"Dificultatea rasfoirii este jenanta"

P.S. Imi cer scuze pentru eventualele greseli, dar stim cu totii ca timpul nostru este foarte dramuit!
...Oricum, mai revin si mi-ar face deosebita placere sa existe colegi cu adevarati pasionati, indragostiti de gramatica limbii noastre, cu care sa dezbatem cat mai multe si mai dificile probleme de gramatica a limbii romane!