Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Dragos

/ #1820 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: @Judex

2012-06-06 14:17

#1819: Judex - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: @Judex

Credeam ca este evident ca si eu consider teoria branzei o traznaie. Ca ardelenii au calitatile amintite de tine este de netagaduit. Chiar satele infiintate de ei in Campia Romana arata diferit.

Chiar daca ar fi fost adusa populatie romaneasca de dincolo de munti, care ar fi problema? Dupa cum spui, procentele nu s-au modificat. In orice caz, nu atat de drastic precum pretind unii, deranjati ca, eventual, ar fi mai minoritari acum decat au fost TOTDEAUNA. Sporul migrator este o componenta a dinamicii populatiei. Au venit munteni si moldoveni in Transilvania, au plecat ardeleni (de toate etniile) in Regat, eu chiar nu inteleg oracaiala asta cu romanizarea. Dupa cat au devenit maghiarii de obraznici in ultimele zile, mai ca-mi vine sa las balta buna-crestere si sa fiu de parere ca in Romania  nu au niciun fel de drepturi. Adica ba da, au dreptul sa stie limba romana, sa faca scoala in limba romana, sa viseze in limba romana. Au dreptul sa studieze in limba materna dulgheria, cizmaria si orice mestesug care nu implica in prea mare masura comunicarea verbala. Au dreptul sa considere Trianonul un act just, consfintit de tratatul de pace de la Paris si din nou consfintit prin aderarea la Uniunea Europeana. Au chiar dreptul sa extirpe extremismul din randurile lor. Nu de alta, dar tare ma tem ca numarul celor care ar bea sange unguresc este in crestere.

Pacat ca nu au utilizat legea optantilor toti maghiarii nefideli Romaniei, am fi fost un popor mult mai fericit.

Sasii au plecat in anii 70-80 ai secolului XX, svabii in schimb, cel putin cei adusi de contele Karoly, au fost maghiarizati incepand cu  a doua generatie de coloni.