Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Mitică

/ #1813 Re: Re: Re: Re: @ Vince

2012-05-25 10:49

#1812: Vince - Re: Re: Re: @ Vince

Voi încerca să nu fiu fariseu, de aceea răspunsul meu stă sub semnul lui ”cred că”.

Cred că dacă legea îmi permite, aș încerca să studiez în limba maternă. Cred de asemenea că, pentru a nu-mi limita șansele, m-aș strădui ca limba oficială să o stăpânesc la fel de bine ca limba maternă. De aceea sitemul acesta mixt din momentul de față la UMF mi se pare potrivit: cursurile în maghiară, practica în română. Cred că nu aș încerca impunerea unei legislații care în ochii majorității să pară un privilegiu, pentru că iubesc să fiu iubit și nu doresc să stârnesc suspiciuni.

Cu siguranță, dacă facultatea pe care mi-aș dori să o urmez ar fi numai în limba națională, aș face-o fără să preget. Este ceea ce au făcut mulți colegi de-ai mei, unul dintre ei mare președinte UDMR. Fac o paranteză: când eram student, într-un an am stat în camera de cămin un ungur, un secui, un moț, un moldovean și un muntean. A fost anul cel mai frumos din cei petrecuți în cămin. Cel mai câștigat a fost secuiul, pentru că l-am ajutat să depășească ușorul handicap de limbă. De căștigat, sub o formă sau alta, am câștigat cu toții.

Atât deocamdată, trebuie să lucrez pentru înflorirea Japoniei, cum spunea un banc vechi de când lumea.

Dacă am ofensat pe cineva, indiferent de naționalitate, îmi cer scuze, nu am făcut decât să fiu sincer.