Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Vince

/ #1808 Re: Re: Re: @Judex

2012-05-22 21:59

#1803: - Re: Re: @Judex

Ei, vedeti d-le Judex, cam tot acolo ajungem unde am spus eu: toti sint vinovati, dar unii sint mai vinovati decit altii. Dvs. admiteti unele ''pacate'' ale romanilor, dar imediat gasiti justificari pentru ele, in schimb cind vine vorba de unguri, acestia n-au nici o scuza. Desi as putea si eu sa dau justificari vizavi de unele fapte regretabile savirsite de conationalii mei, sint constient ca e mai bine si mai corect daca condamn si spun ca nu exista justificare pentru actele criminale, valabil pentru ambele parti. Pentru ca au fost si din partea romanilor, ce rost are sa le tot enumar, ca oricum nu le putem face neintimplate, conteaza ce invataminte tragem pentru viitor.  Despre etimologia cuvintului bozgor eu am alta varianta, dar nici mie nu mi se pare atit de peiorativ, desi este utilizat in acest scop. De altfel in ''Regat'', adesea este folosit si in cazul ardelenilor romani..    Legat de problema evreiasca, consider ca nimeni si nimic nu poate justifica ororile care s-au savirsit impotriva evreilor, mai ales ca in majoritatea statelor in cauza( inclusiv Ungaria) acestia erau deja evrei neologi, deosebindu-i de ceilalti bunaoara doar religia.  Spuneti ca atrocitatile romanilor impotriva evreilor au fost recunoscute -e adevarat - insa as adauga ca au fost recunoscute foarte greu si la serioasa presiune a unor cercuri internationale.