Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Vince

/ #1801 Re: @Judex

2012-05-22 13:25

#1800: Mitică - @Judex

Stimate Mitica, m-ai surprins, aproape m-ai socat cu ultimele 2 comentarii ale tale, care demonstreaza ca esti un om cu vederi largi, cu ''mintea si inima la locul lor''. Cu parteneri de discutie ca tine, s-ar putea purta un dialog corect si onest. Nu stiu ce-ti veni la @1778, unde ar trebui sa recunosti ca ai fost cinic si rautacios, eu pe baza acestuia te-am apostrofat, oricum la ultimele 2 comentarii nici urma de prejudecati, ba dimpotriva, asa ca retrag..  Iti multumesc pentru urarile de sanatate si de bine, pe care ti le doresc si eu la rindu-mi. Sint de acord aproape cuvint cu cuvint cu ideile tale de la ultimele 2 postari, cu exceptia frazei in care afirmi ca noi ungurii sintem incapabili genetic, sa ne asumam pacatele stramosilor?!  Ei, cu asta NU pot fi de acord, mai ales ca este si o generalizare grosolana!  Eu personal(si sint convins ca nu sint singurul), POT sa-mi asum pacatele stramosilor, am doar asteptarea ca si cealalta parte sa fie capabila sa faca asta, ca dupa cum ai scris si tu daca tot timpul cuantificam cine a facut mai mult rau celuilalt, nu vom ajunge nicaieri. Observ ca d-l ''Judex'', cu care am discutat de mai multe ori, oarecum ''predica apa si bea vin'', in sensul ca vorbeste despre prejudecati, dar dinsul nu se poate debarasa de ele, zice ca nu exista doar adevarul unuia, dar cind vine vorba doar ungurii sint de vina pentru tot, romanii n-au nici un cusur, etc. - iar cu asemenea mentalitati nu vom ajunge niciodata la normalitate.  Eu sustin cu tarie ceea ce ai afirmat si tu, anume ca ne-am facut reciproc si bune si rele in decursul istoriei si ar fi timpul sa le lasam deoparte si sa privim spre un viitor comun, mai ales ca impartim acelasi habitat de multe secole incoace si ne-a prins si prezentul laolalta.   In ceea ce priveste tema principala - UMF, cu tot respectul, nu cred ca ar insemna sa nu mai fim laolalta, infiintarea in cadrul aceleiasi universitati a unei facultati( linii) in lb. maghiara pe linga cea in romana. Ar fi doar o dovada de buna convietuire, pe picior de egalitate si de respect reciproc.  Intrebarea ta (un adevar fundamental) este valabila pentru ambele tabere: oare chiar nu putem sa ne iubim pe noi, fara a-i uri pe altii??  Eu cred ca putem, dar pentru asta trebuie sa punem ratiunea inaintea sentimentelor.                                               Cu respect si admiratie: V