Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #1780 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-14 19:57

#1779: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Desi nu imi esti deloc drag ,am sa iti raspund la fel.

Nu ,dragul meu ,esti intr-o totala eroare. LIMBA OFICIALA A  STATULUI ROMAN ,deci si limba de  invatamant este LIMBA ROMANA  . Alaturi de aceasta ,noi va platim  in proportie de 94,4% si invatamantul prescolar si cel primar si cel gimnazial si cel liceal si cel universitar EXISTENT  cu predare in limba  maghiara. Sper ca faci distinctia intre o linie cu  predare in limba magiara si  cursurile deja existente in limba maghiara si la UMF Targu Mures si la celelalte univestitati. Nu vreau sa iti atrag atentia  ca in mintea ta toti ungurii din Romania in proportie de  100% urmeaza acum cursurile  facultatii de medicina si aveti nevoie de 6,6 % din numarul locurilor din universitatile de stat ,pentru ca sunt convins ca pana si tu intelegi ridicolul la care te expui cu aceste sustineri.Nu mai discut ca va platim in aceeasi proportie si interpreti in justitie si peste tot unde nu  va descurcati in limba romana ,asa ca daca tot vrei sa faci calcule vezi ca nu prea iti ies proportiile.

Noi nu suntem doua parti ,suntem toti cetateni romani ,iar daca 6,6 % la dintre noi au pretentii paralele ,pot apela la  invatamantul particular pe care sa si-l finanteze .Eu chiar nu sunt deloc incantat sa  contribui la proportia de 94,4 % din plata invatamantul vostru in limba maghiara nici cel obligatoriu ,dar nu am ce face . In schimb sunt de-a dreptul indignat sa ne mai cereti inca 94,4 % din o linie noua la UMF,atat timp cat si pentru  cursurile existente deja ,tot in proportia asta  vi le platim.

Deci ,spuneam ca nu suntem doua parti ,voi sunteti o proportie de 6,6 % din populatia aceste tari ,care de 20 de ani ati fost la guvernare si prin cele mai meschine mijloace ati reusit sa o vandalizati. Cred ca ar fi cazul sa va vedeti locul exact de 6,6 % din cetatenii Romaniei .