Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Szisz

/ #1757 Re: Re: Re: Raspuns > Sziszi

2012-05-11 22:59

#1756: Judex - Re: Re: Raspuns > Sziszi

Stimate Judex bacsi, era chiar culmea sa nu fiti de acord cu acest ''iluminat'' al vremurilor noastre, Alex. N-ati fi ''bun roman'' daca n-ati fi de acord, indiferent ce aberatii ar spune. Selectivitatea despre care vorbiti e valabila si la conationalii dvs..(cinste exceptiilor..)  Stimate domn, imi rezerv dreptul de a-mi alege singur sursele pe care sa le consider cit de cit credibile, iar daca comentariul meu a fost injurios, inseamna ca al dumneavoastra( cel anterior), dupa aceasta logica, este incalificabil, nu ? Gesta H. este un document de baza, dar ca orice document din acele vremuri, nu poate fi luat ad literam, in totalitatea sa.  Mi se pare ca folositi termenul ''olah'' de parca ar avea conotatii peiorative, cind colo nici vorba de asa ceva, este un sinonim pentru roman, vlah, utilizat in special in secolele trecute de catre mai multe popoare. Nu exclud ca n-ar fi existat comunitati de romani, ce-i drept putin numeroase, in sudul Ardealului si pe vremea Gestei, dar in centru si vest ei au fost adusi ca mina de lucru de insusi nobilii nostri maghiari, pe care ii huliti asa. Bunul simt v-ar obliga sa fiti putin recunoscatori.. Daca in sec. IX, erau atitia romani in Ardeal si se stie ca nu se putea aborda decit prin citeva trecatori montane, un popor ca ungurii, putin numeros, venind de la mare distanta, niciodata n-ar fi putut sa-l cucereasca.       Parerea mea e ca un om serios, cu un intelect acceptabil nu citeste teorii conspirationiste, gen ''razboiul secret......'', mai ales ca aceste ''adevaruri'' vin de la un american, care sint arhicunoscuti pentru ignoranta si superficialitatea lor. Fiti convins ca si ungurii sint si vor fi tot timpul cu ochii pe voi, din aceleasi motive!