Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #1744 Re: Re: Re: Re: Istoria Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures

2012-05-09 16:30

#1743: - Re: Re: Re: Istoria Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures

1. In acest stat aveti chiar mai multe drepturi decat romanii. Si prin ce va incalca romanii drepturile dragurile? Prin ceea ce a-ti facut voi la Ip, Traznea, Sarmas, Moisei etc? Aveti la toate nivelele scoli, teatre, massmedia, emisiuni de radio-tv, institutii ce functioneaza numai in limba voastra etc. etc... Ce mai vreti bantustane?
Crimele facute de voi de-a lungul istoriei contra romanilor sunt presupuneri rautacioase? Cred ca nu stapanesti notiunile baiatule!

Am impresia ca bati campii si nici ti insusi nu sti ce vrei sa spui. Hortisti revizionisti sunteti in mentalitate pentru ca asa a-ti fost educati si asa va si exteriorizati vezi tinutul fantoma numit "secuiesc".

2.Minoritatea maghiara s-a confundat cu nobilimea maghiara. Minoritate imperiala cu constiinta imperiala ultragiata, care acum vrea o discriminare pozitiva deci ca si nobilii PRIVILEGII care in conceptia ei sunt foarte normale deoarece le-a avut si in trecut, iar romanii trebuie sa le plateasca. Nem drága ez nem lehet! Toate lucrurile au o masura, iar voi nu o cunoasteti! Argumentele voastre sunt injuria si etichetarile asa cum a-ti facut din totdeauna. Minoritatea romana  din Ungaria nu are nici a douazecea parte din cde a-ti primit voi la romanii pe care ii injurati.

Pentru cine vreti voi sa instruiti medici in limba maghiara pentru Romania sau Ungaria, iar daca raman fara serviciu medicii maghiari pentru ca nu stiu limba vezi iarasi Tinutul secuiesc, tot romanii sunt acuzati. Aici e o problema cu felul vostru de a gandi nu cu romanii. Voi ati mizat pe un guvern tradator cum a fost PDL-ul, iar acum sariti ca arsi cand foaia s-a intors.

Tu faci iarasi segregatie pentru ca asa ai fost invatat, un emigrant (si nu imigrant cum scri tu) care are cetatenie nu cunoaste in nici o tara civilizata nici un fel de descriminare temporara. Cand ai cetatenia si vorbesti limba statului respectiv ce ti-a dat drepturile nu spui functionarului: "Vedeti eu sunt aici de 1000 de ani 3 luni si 14 zile va rog sa aveti grija!" Nu vezi ce conceptii penibile emani?
3. Istoria voastra este un joc de prestidigitatie scoateti tot timpul cartea de care aveti nevoie. Ca va place sau nu Legea maghiarizarii a lui TÖLKES SIMON spune tot, iar metoda voastra diversionista e de ignora tot ce nu va convine si de va victimiza.

Viszlát drága