Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

/ #1737 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-05-07 21:15

#1736: alex - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Chiar este si nu e singura. Cu un simplu search gasim o sumedenie de legi ale maghiarizarii, fie ca e vorba de numele persoanelor sau de toponime. Chiar o lege a cartilor funciare avea astfel de prevederi. Necazul e ca dumnealor se cred in continuare buricul pamantului, cand , de fapt, nu au fost niciodata. Sunt astfel educati, e in sangele lor, cresc cu trufia asta si cu ura fata de celelalte natii. Specific Evului Mediu, desi ei se declara moderni si europeni, in conditiile in care isi doresc nu integrarea ci separarea. Dupa parerea mea sufera de o criza de identitate, ceea ce explica si rata mare a sinuciderilor in randul maghiarilor. Ei nu sunt fericiti decat ei cu ei, intre ei. O natiune nefericita, care isi autofinanteaza nefericirea printr-o educatie bolnava. Parerea mea.

Comparatia cu Occitania a fost voit exagerata, in incercarea de a releva ca nu e nimic nou sub soare, la aproape un mileniu de la ocuparea Occitaniei limba este inca vorbita, deci nu e cazul sa guite atat impotriva limbii romane, nu le ia nimeni dreptul de a-si pastra cultura, li se cere doar sa fie cu adevarat cetateni ai tarii asteia si sa nu solicite drepturi care -in opinia majoritatii- nu li se cuvin.