Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

/ #475 Re: Re: Confidentialitatea actului psihologic este in pericol

2012-04-09 12:07

#474: no comment - Re: Confidentialitatea actului psihologic este in pericol 

 Confidentialitatea actului psihologic, timpul nostru, sentimentul de inutilitate,ineficienta,faptul ca meseria asta e mai mult despre cum si ce sa scriu in registre si mai putin despre oameni.

Serios acuma, nu mai am incredere in nimeni, nu sunt de partea nimanui. Dar nu s-ar putea sa vorbim incer, devotat cu clientul, dorind din toata inima sa-l ajutam si netraind perpetuuu cu frica ca n-am completat nu stiu ce registru, nu stiu ce arhiva.

De ce un psihiatru poate sa-si faca treaba in 5 min.iar psihologul, pentru o treaba similara se incarca cu maculatura inutila.

Psihologul testeaza omul in minim doua ore, consemneaza evaluarea in registrul de evidenta a actelor profesionale, elaboreaza raportul, completeaza contractul de prestari servicii psihologice, il ia in evidenta in registrul de evidenta al contractelor (...) aplica eticheta "de tip timbru",consemneaza in registru seria si numarul acestuia...

De ce nu putem fi ca medicii? Care este hiba sistemului de suntem functionari mai mult ca terapeuti??????

Ne trebuie niste manecute cum aveau gramaticii, ne tocim, coatele pe masa de scris in loc sa ne folosim cunostintele ca sa ajutam oamenii. Pentru asta am facut atata scoala?