Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

popeasca-ioneasca

/ #288 Re: Despre timbre si colegi ...

2012-03-30 21:52

#2: - Despre timbre si colegi ...

Concluzii adresate celor care inca mai spera (inutil) ca nu vor linge timbre:

  • 1 timbru = 1 leu (mare investitie pentru cei care lucreaza pe 5 lei!)
  • cum va faceti timp sa mergeti la Finante (ma adresez aici celor care lucreaza LEGAL), va puteti face timp sa mergeti si la Posta. Nu exista cozi, diriginta are o evidenta a cabinetelor, iar timbrele ti se vand in maxim 3 minute, cat spui codul cabinetului. Nu trebuie sa te duci decat o singura data!
  • 3 registre = 35 lei, daca optezi pentru coperta cartonata; daca nu, e mai ieftin;
  • registrul electronic se completeaza la sf fiecarei zile... n-ar trebui sa te solicite pana la transpiratie; plus ca e gratuit!
  • registrul de corespondenta se completeaza doar daca trimiti acte prin posta (adica f rar);
  • contractele de prestari servicii se inregistrau in registrul de intrari-iesiri documente (obligatoriu, conform Legii Arhivelor).  Acum, va trebui sa le inregistram separat, in registru special. Adica... scrii in alt registru, dar tot scrii!
  • lupta lui Duvac zis si "penibulu' cu ceafa groasa" are la baza o ratiune simpla: vrea si el sa fie presedinte! Daca i-ar sta in puteri, l-ar tranti de pamant pe Anitei. Din pacate pentru el si din fericire pentru psihologii care lucreaza legal, acest domn nu-si poate exercita visata putere altfel decat pe facebook, unde promite ca va salva lumea si unde alti penibili ca el (care nu lucreaza legal, evident), ii dau like-uri si foarte multe "limbi" (scuzati expresia!);
  • dispozitia referitoare la timbre avantajeaza cabinetele si pe toti psihologii care isi exercita profesia in conditiile Legii 213 din 2004. PUNCT. Daca nu sunteti de acord, inseamna ca nu cunoasteti legea, habar nu aveti cate ilegalitati sunt in bransa si cate avize se elibereaza pe banda rulanta de catre srl-uri care nu au nici un drept sa furnizeze servicii psihologice;
  • profesia de psiholog este profesie liberala (daca nu stiti ce inseamna, interesati-va!);
  • nu mai invocati principiul confidentialitatii aici, ca nu are nici o legatura!
  • cititi ultimul comunicat de pe copsi si poate intelegeti fundamentarea legala a deciziei!
  • Duvac sa priceapa o data pt totdeauna, ca treaba lui nu e sa abroge hotarari si legi! Sa-si vada de patratica lui!
  • Ar trebui sa fiti recunoscatori pt aceasta dispozitie pt ca va avantajeaza (repet, daca lucrati in conditiile legii!).

Celor care comenteaza si se lamenteaza aici:

  • probabil, sunteti studenti;
  • ...ori absolventi de facultati gen x si 0, facute la distanta sau prin subsolurile blocurilor;
  • ...ori angajati prin srl-uri si platiti "la stampila" (3 lei = stampila);
  • ...ori comentati (prin contagiune sociala) pt ca vedeti ca "se comenteaza";
  • ...ori sunteti pupincuristii lui Duvac, Tanacli si care mai sunt pe-acolo inversunati ca nu mai pot pleca din srl-uri cu masinile ghiftuite si plicurile groase prin buzunare! Habar nu aveti cine sunt comunistii astia imputiti care se dau acum ca salveaza planeta de timbre! Eu m-am lovit de ei si stiu despre ce vorbesc!

In concluzie, sustin Dispozitia in legatura cu timbrele. Mi-am facut registre, mi-am cumparat timbre si am marit pretul unei examinari de la 70 la 75 lei! Exista solutii!