Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

/ #4449 Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

2012-03-22 02:33

#4448: - Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

""Este o manipulare grosolană. Şi ştiţi de ce este această manipulare, că nimeni nu are curajul să spună? Nu are nicio legătură cu facultatea. Doar că la facultate s-a făcut altceva decât ceea ce trebuia. S-au făcut catedră de sport, terenuri de sport, s-au băgat o grămadă de bani şi unii sunt speriaţi că vor fi traşi la răspundere. Sunt aici în calitate de profesor al acestei universităţi, care cunosc realitatea şi ştiu cât a fost distrusă, în mod voit, secţia maghiară. Manipularea asta grosolană e ca să se acopere nişte lucruri - unii din conducere sunt acuzaţi de plagiat, sunt întrebări despre utilizarea unor fonduri, s-a făcut catedră de sport, cheltuim o grămadă de bani pentru echipa de volei. Nu am auzit pe nimeni să vorbească despre problema asta. Eu am spus de şase luni că sunt probleme extraordinar de mari în management la nivelul UMF", a declarat Benedek.

Preşedintele UDMR Târgu Mureş a adăugat că singura problemă reală se leagă, de fapt, de posibilităţile de dezvoltare a învăţământului în limba maghiară de la UMF Târgu Mureş şi de faptul că "unii" nu vor să respecte Legea educaţiei 1/2011."