Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

/ #4410 Re: Re:

2012-03-21 23:07

#4380: - Re:  Daca vreti educatie in limba materna de ce ne furati linia de predare in engleza, de ce vreti s-o includeti in facultatea maghiara cand 75% din cadrele universitare de acolo sunt romani?! De ce voi aveti finantare dubla fata de noi, de ce luati si sectia engleza cu finantare dubla, de ce pregatiti falimentul sectiei romane?! Nu mai vii mai caraghiosule sa-mi citezi constitutia sa-mi explici de ce exista discriminare pozitiva in favoarea voastra si finantarea pe cap de ungur este dubla fata de romani?! Si de ce furati sectia engleza cu aceeasi finantare dubla si taxa de 5000 euro/an/student?! Asta tot prin lege vi se cuvine nehalitilor si nesimtitilor?! Va bateti joc de noi in propria tara si guvernul asta nesimtit cu limba de moarte vinde sectia romana din UMF Targu Mures cedand la santajul UDMR?! Mai bine un guvern de fanarioti decat de portocalii! Nu veti mai ajunge in vecii vecilor la guvernare, ciuma portocalie! Hai vino, desteptule de profesor ungur (te stim noi care esti) si da-mi citate din lege prin care se justifica furtul a tot ce inseamna finantare catre sectia maghiara! Explica-mi ce lege spune ca sectia engleza trebuie sa treaca la minoritari?! Nu crezi ca daca vroiau sa le predea ungurii se inscriau din start in Ungaria la universitatile de acolo?! Pe studentii astia i-a intrebat cineva ce vor?