Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

/ #603

2012-03-14 20:31

Nu stiu cine are de castigat din "aceasta afacere" cred ca doar partea politica.

Sunt actualmente studenta a facultatii si sunt de etnie romana cu toata sinceritatea va spun ca daca nu as avea eu de suferit..as fi avut nimic inpotriva. Din pacate noi studentii romani vom fii cei mai defavorizati intr-un stat in care ei sunt doar minoritari.
Atat noi cat si ei vor avea mult mai putine locuri atat la buget cat si la taxa. Se estimeaza ca vom ramane jumatate...cine pleaca cine ramane.....
Pe langa asta la sfarsitul celor 6 ani de facultate nu voi putea sa imi sustin liceenta aici ... acasa...din cauza unor ofuri...deoarece facultatea mea nu va mai avea acreditate. NU MI SE PARE ADMISIBIL.

Daca motiteve mentionate nu sunt suficiente pot adauga faptul ca la sfarsitul celor 6 ani de facultate noi cei de se seria romana vom candida la rezintentiat cu toata tara in schimb ...facultatea de limba maghiara va avea locuri separate deci doar generatia absolventa de UMF Targu Mures. NU E CORECT!!!!
Pe langa acestea nici studenti de la linia engleza nu isi dores asa ceva deoarece au intrat la o facultate de rang A si vor sa absolve o astfel de facultate. Ei deja si-au anuntat ambasada si vor sa dea statul roman in tribunal.
De ce o facultate de rang A se doreste sa devina de rang C. De ce spitatul de la noi din oras sunt ticsite de pacienti in proportie de 70% din alte zone? pentru ca acolo nu exista medici competenti.Vreti si mai multi medici slabi pregatiti?
Nu sticati ceva ce exista si functioneaza chiar bine!
Ganditi-va la studentul roman.