Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

/ #6 Neinformarea cronica - boala psihologilor ... nu a psihologiei

2012-03-13 14:48

Despre ce este vorba exact...o lege care spune ca psihologii trebuie sa aiba niste registre si trebuie sa puna timbre pe avizele psihologice. Care este problema?
Nu vrem evidenta? De ce? Avem ceva de ascuns? Cred ca nu! Oricum registrele sunt de cand lumea in cabinete, insa dupa capul fiecarui psiholog. Daca suntem o profesie care se respecta, inseamna ca ne respectam si forma in care ne prezentam in fata clientilor, dar si modul de evidenta al avizelor. Nu?!
Timbrele psihologice sunt masura cea mai asteptata de psihologii care nu mai prind contracte de ceva ani. Toate firmele medicale acapareaza pe zi ce trece clientela iar psihologii raman cu degetul in gura. Am inteles ca timbrele astea nu pot fi achizitionate decat de catrer psihologii cu cabinete si cei cu avize. Ceea ce este foarte bine! Care este problema?! Vor psihologii sa imparta castigurile cu medicii sau vor sa fie liberi si independenti?! Oamenii de bun simt vor ordine si vor sa castige din activitatea de psihologie, nu sa moara de foame.
Sustin masura cu timbrele si cu registrele, doua lucruri inteligente pentru psihologi! Alaturi de mine, colegii mei, sustin si ei aceasta masura.
Orice profesie de genul asta trebuie facuta serios, nu ca la popa sau ca la vrajitoare...