Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Gianina

/ #5 Gianina

2012-03-08 21:15

Imi exprim pe aceasta cale nemultumirile, alaturi de alti colegi foarte probabil peste 90% din psihologii acestei tari, nemultumiri legate de hotararile colegiului psihologilor.Platesc anual taxa de 250 ron, caut sa urmez acele cursuri de formare continua, foarte continua, pana la nesfarsit. Sunt dezamagita de faptul ca CPR nu s-a multumit cu 10 credite/specializare si a marit nr. la 20 credite. Dupa care nu s-a multumit nici cu aceste 20 de credite si a mai introdus prin hot.2/2010 si masterat obligatoriu pentru absolventii facultatilor de psihologie de 4 ani creand dicriminare. In acelasi timp CPR se substituie Ministerului invatamantului si de la sine putere hotaraste soarta psihologilor absolventi de programe univesitare de master pe care le arunca la gunoi prin nerecunoasterea diplomelor pentru masterele in psihologie, absolventul neavand obligatii cu privire la inscrierea/neinscrierea acestor programe de master la CPR, devenind victima absoluta a acestei institutii. Detin un cabinet psihologic, doar atat, am 3 atestate si sunt muritoare de foame. Dotarea cabinetului si testele autorizate au costat aprox. 10.0000 lei. Platesc chirie lunara, impozite si taxe obligatorii.Am platit supervizorii aprox.5000 lei.Cursurile anuale de formare continua 20 credite x 3 x 350lei minim/credit = 21000 lei/an obligatie impusa la nesfarsit. Cursurile sunt conferinte, legatura cu realitatea e minima.
Acum sunt prejudiciata de CPR prin nerecunoasterea masterului de 1,5 ani in psihologia muncii si sunt obligata daca vreau sa mai traiesc, la inca 3 masterate X 5000 lei/master = 15000 lei la care se adauga cheltuieli enorme intrucat sunt din provincie.Aceste masterate nu sunt la indemana ci sunt la sute de km distanta. Imposibil. Evaluari pe ps. muncii, transporturilor si aparare nu acopera cheltuielile lunare. Muncesc gratis, traiesc din salariul sotului.Este de neacceptat situatia care a devenit impovaratoare, stresanta, descurajatoare, umilitoare. Mafia evaluarilor se afla in mana psihologilor mai vechi: acestia au acaparat instructorii auto si firmele, atat cate mai sunt. Nu se poate patrunde chiar si cu preturi de dumping. Situatia reala prezentata exclude de pe piata psihologii aflati in supervizare si opreste brutal pe cei ce doresc sa-si practice profesia. Vreti sa ne distrugeti ? O sa ramaneti sa va plateasca ,,bunicul" taxele. Toate forumurile sunt pline de psihologi nemultumiti care isi striga suparea, frustrarea, creata de lacomia CPR. Mi-ati dat in cap. ,,Faceti oamenilor ceea ce vreti sa vi se faca voua" spune Isus Cristos.