Apel pentru Schimbare Adevărată!

c

/ #1389

2012-02-23 16:11

Se scapa din vedere un aspect: CORUPTIBILITATEA UMANA! ORICE schimbare presupune UN RISC! De unde stim ca aceia care ar veni in locul PDL sau USL nu vor fi la fel (sau chiar mai rau)? Din leaganul ei, omenirea o tine tot intr-o schimbare... Si TOT nu e bine!... Omenirea merge spre COLAPS! Asta se vede cu ochiul liber; nu e nevoie sa orientam discutia spre domeniul religios...
In aceste conditii, parerea mea este ca trebuie sa facem urmatoarele: 1. sa luptam pentru inlaturarea actualei puteri, care A ATINS GROTESCUL in a ne minti, fura, vinde, injosi; 2. sa nu cautam vreun personaj / partid "mesianic", fiindca s-ar putea sa nu apara niciodata (!); 3. sa alegem varianta cea mai putin rea din cate exista.
Parerea mea este ca USL-ul reprezinta, deocamdata, singura solutie VIABILA pentru tara (si pentru restabilirea democratiei). Solutia nu poate fi o noua entitate fata de cele care sunt deja "pe piata", fiindca 1) ii trebuie timp sa se inchege si 2) chiar daca s-ar forma dintr-o data, recunoasterea ei internationala va cere iarasi timp (de presiunea straina, oricat ar fi de malefica, nu putem scapa!); solutia nu poate fi PP / PRM: am sari "din lac in put" - cred ca va dati seama (a propos: cei care l-ati votat pe Basescu chiar nu v-ati dat seama de la-nceput ce fel de personaj este (nu stiu cum se face ca unii dintre noi ne-am dat seama si nu l-am votat niciodata!)?); solutia nu este ACUM fragmentarea opiniei publice, fiindca, in felul acesta, UDMR-ul va continua sa ne conduca (eventual Tokes (!) - a se vedea ce s-a intamplat cand s-a pus problema regionalizarii!).
Repet: cred ca, deocamdata, ar trebui sa facem front comun in jurul USL-ului... Dupa aceea, ne putem gandi la altele (d. e., problema monarhie / republica). Marea diferenta dintre TOATE guvernarile (care ne-au dezamagit de la Revolutie incoace) si cea basista consta in GROTESCUL de care am vorbit mai sus!