Parintii si profesorii nu vor clasa pregatitoare in scoli


Musafir

/ #19

2012-01-19 01:52

Nu exista nici o justificare logica pentru aceasta clasa 0. Sistemul nu poate face fata violentelor din scoli si se gandeste sa-i mai bage si pe acesti copilasi in zoo? Pe langa faptul ca nu exista spatii, nu exista personal etc, cine imi garanteaza mie ca pustiul meu va fi in siguranta, ca se va adapta acestei cerinte care de altfel inca nu se stie ce inseamna; Este grupa de scoala, de gradinita, combinata? Care este motivul infiintarii acestei clase pentru ca eu nu-l inteleg. Ministerul tace, sindicatele din invatamant nu rezolva nici o problema....Concluzia este ca fiecare ministru al invatamantului nu s-a putut face cunoscut decat daca a scos o lege tampita iar noi , ca parinti, ca profesori, suntem obligati sa ne supunem unor "nimeni".M-as supune unor cerinte din care ar rezulta ceva util dar la asemenea aberatii nu ma supun. Eu nu-l inscriu la grupa 0 ...mai bine il tin acasa. Imi cunosc copilul, stiu ca are personalitate si asculta foarte greu iar pe moment gradinita il ajuta foarte mult. In cel mai rau caz, ar trebui sa fie la alegerea parintilor aceasta inscriere. Si tot ma intreb :Care este rostul acestei clase in cadrul scolii? Si sunt convinsa ca nimeni din minister nu ma poate convinge ca e o idee buna!