Opriți asasinatele șoferilor in parcări!


Musafir

/ #9

2022-05-02 12:47

In Spania, politia nu le face nimic hotilor daca valoarea bunurilor furate nu depaseste 400 euro (de aceea, te fura de paleti ziua in amiaza mare, de fata cu tine si iti mai si striga" de ce nu dormi?")..In schimb, politia (regiunea Jaen) m-a amendat cu 100€ pt ca am oprit in peco- doar 10 min- in afara marcajului de parcare pt camion (fara a periclita circulatia)... In Franta, pe A6, un alt sofer mi-a rupt oglinzile pe dreapta acrosandu-ma cu remorca si a fugit de la locul accidentului, nu a vrut sa opreasca la flash-uri... Am sunat la 112 si se facea ca nu intelege... Apoi a zis ca daca nu sunt victime, ei nu se implica. In schimb, stiu sa trimita repede amenzi acasa chiar si de la camere nesetate corect....Nu apuci sa faci recurs, sa contestezi amenda, deoarece patronul iti opreste banii direct din salariu, fiindca ii vine lui la firma intai...Apoi, daca ai platit-o, se considera ca ai recunoscut vina... Am auzit de cazuri de soferi ce au facut pușcărie sau au platit amenzi si cheltuieli de spitalizare/ concediu medical hotilor ce i-au furat pt i-au lovit pe hoti incercand sa ii alunge... Explicația politiei:"aici, eu fac legea, ma chemi pe mine" Cand vine, face o nota de constatare si gata (asta daca vine si nu te pune sa mergi tu la un sediu...) Pai, cum sa nu fie incurajati hotii cu un sistem atat de permisiv???? Sunt multe nereguli si probleme in sistem.... Ar trebui patrulate de politie parcarile si verificati cei suspecti... Ar trebui sa raspunda prompt solicitatilor de interventie din partea soferilor...



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...