Vrem sa muncim!

excalibur

/ #107 Re: Re: Re: Re: calmati-va !!!

2011-12-13 01:59

#102: florin - Re: Re: Re: calmati-va !!!

"dobitoc"? hmm, numai atat? multumesc!

hai sa-ti analizez EU, textul tau:

Din ce am citit, VIRGULA mi-am dat seama cat de dobitoc esti. SPATIU De ce esti tu atat de sigur ca suntem noi analfabetii tarii? SPATIU Am facut scoala asta pt ca ne place meseria, SPATIU nu pt ca nu am putea face altceva. PUNCT Sunt multi colegi de-ai mei care au facut si alte facultati dar le place munca (de) IN politie.SPATIU Tu ce meserie ai ? SEMNUL INTREBARII SAU VIRGULA esti manager sau inginer cu facultatea la F.R sau seral? SEMNUL INTREBARII E plina tara si de astia! SEMNUL EXCLAMARII. Ce te face sa crezi ca esti mai destept decat noi? SPATIU Prin ce ai postat dai dovada ca esti un frustrat! SPATIU Si dupa gramatica limbii romane. PUNCT Dupa punct, VIRGULA se incepe cu litera mare. PUNCT SPATIU  Prin "va lacea", VIRGULA nu stiu ce ai vrut sa spui. PUNCT  "Sa luati salarii tari" iar nu stiu ce gramatica ai adoptat. SPATIU Asa ca inainte sa ne faci pe noi analfabetii si codasii tarii, SPATIU pune mana pe un DEX si pe o carte de gramatica. PUNCT / MAJUSCULA  Apoi mai vorbim! SEMNUL EXCLAMARII

nu contabilizez si spatiile. este obisnuinta, ai facut economie de hartie. te inteleg! am gasit 1 gresala gramaticala,  15 greseli de punctuatie.

frustrat, conform DEX:  FRUSTRÁ, frustrez, vb. I. Tranz. A lipsi pe cineva (în special statul sau o instituție a lui) de un drept sau de un bun; a păgubi; p. ext. a înșela. – Din fr. frustrer, lat. frustrari.

Deci? prin ce as fi eu frustrat? as putea sa fiu frustrat ca tu, domnule viitor agent cu 2-3 ani de scoala, vrei cu tot dinadinsul sa fii incadrat pe un salariu bunicel platit din contributia mea si a altora, intr-o functie pe care tu (si altii de spetza ta) nu o meriti. de ce nu o meriti? in primul rand pt ca esti atat de invrajbit si incepi sa insulti cand ar trebui sa fii un porumbel al pacii. dar tu, esti exemplul cel mai bun al oropsitului social care face o scoala de 2-3 ani ca sa ajunga bine, sa fie platit cu un salariu bun si sa se faca, ca munceste. un profesor, un inginer, etc iesit de pe bancile facultatii, nu are salariu atat de mare cat are un jandarm, pompier, agent de politie. si asta nu este corect! ia sa nu mai fie salariile atat de mari, v-ati mai fi dus la scolile de agenti, de jandarmi, de pompieri, la cursurile din MAPN?


concluzia: nu mai folosi cuvinte al caror sens nu-l cunosti ca te faci de rusine.