Tratamente pentru hepatita C astazi, nu maine!

eu

/ #638 Re: Re: Re: Re: țeapă Apoteka Chisinau

2017-11-09 08:14

#637: Andrei Toader - Re: Re: Re: țeapă Apoteka Chisinau 

Nu incerc deloc sa stau cu masca pe fata, sunt basarabean si limbajul nu este indicatorul omeniei.

In Moldova programul national nu trateaza toti pacientii cu hepatita c. Eu am aflat ca am hepatita c deja de 7 ani (am de 38 ani),desigur ca aflind despre asa un tratament cu sanse mari de vindecare nu puteam sa astept sa ajung in stadiul de ciroza si sa stau cu mina intinsa la pomina statului. Am analizat foarte mult inainte de a lua o decizie (mediul online e foarte generos la acest capitol), Moldova nu face parte din UE si are acces la generice (este permisa inregistrarea lor oficiala si libera vinzare in farmacie), de ce as opta pentru intermediari sau livrare prin posta care nu imi asigura acte de provinienta ,careva certificate de calitate si siguranta in efectele tratamentului. Am procurat din farmacie (da din apoteka)oficial,cu bon ,din aprilie am primit acest tatament (nucleobuvir si daclavirdin). La initierea tratamentului incarcatura virala era 1680000 copii de virus, peste 4 saptamini, minune - nedetectabil, la 12 saptamini-nedetectabil si deja peste 3 luni dupa  tratament -nedetectabil. Voi continua sa mai fac analize pana la 1 an ,sper sa fie bine . Situatia la moment ma face sa ma simt in al noualea cer. Absolut intimplator am gasit acest site si citind mesajele nu pot sa nu reactionez. Stiu ca in tarile care fac parte din UE , accesul la tratament ( generice ) e foarte limitat , deci intermediarii si turismul medical sunt cei care pot ajuta pacientii , dar orice serviciu costa. Nu impun pe nimeni sa vina in Moldova , nu fac livrare si nici nu vind produs, fiecare analizeaza ( ca si in cazul meu) si ia o decizie.  Dar faptul ,ca poate fi procurat din APOTEKA la pret de 15886 lei MD- setul pentru 12 sapt de tratament, e corect, nu incercati sa spuneti vorbe goale si sa ne injositi. Cred ca e josnic ceea ce faceti chiar voi . Tot aici am citit si mesajele afirmative ale altor pacienti, dar fiecare mesaj e urmat de replici urite, cu tepe,samsari... Este clar ca aceasta informatie nu e pe placul celor ce au un cistig de la acesti pacienti. Romania, da, beneficiaza de călătorii fără pașaport si viza si cam atât ,dar pentru boli ,fiecare se descurca cum poate.Asta e tara in care se traieste si se plătesc si taxe! Din pacate la capitolul accesibilitate pentru tatament gratuit antiviral situatia e similara cu a Moldovei.