Anulare/Modificare lege statut fizioterapeut !

Simona, BFKT

/ #35

2016-10-22 06:39

Ati fost la vreun curs de perfectionare organizat de Asociatia profesionala a fizioterapeutilor Muntenia? Daca ati fi fost ati fi inteles ca scopul lor este ridicarea nivelului profesional al tuturor celor care furnizeaza kineto, fiziokineto si ce denumire mai doriti voi, pacientilor romani. Ati fi vazut ca sunt multi kineto care au habar de biomecanica, si chiar mai bine decat ce am facut eu la Universiatea de Medicina, dar ca sunt si fiziokineto care nu aveau nici o notiune despre  testele pentru o leziune SLAP. Asadar, scumpii mei colegi absolventi de medicina, lasati atitudinea aceasta de superioritate si faceti ceva pentru ca lucrurile sa functioneze normal in aceasta tara.

Si, inca ceva, nu este adevarata afirmatia conform careia in alte tari Fizioterapia este o specializare a Facultatii de Medicina. Exista foaarte multe tari in care Fizioterapia este o specializare, este drept intr-un domeniu legat de sanatate, in cadrul unei Universitati, nu neaparat de medicina, asa cum este Universitatea din Bucuresti, cu o gramada de alte facultati.