Opriti prozelitismul religios si indoctrinarea religioasa in scolile publice


Musafir

/ #147

2016-09-15 09:59

Slujbele si ritualurile religiose trebuie interzise in scoli.Eu nu vreau ca baietii mei sa participe fara voia lor la asemenea tampenii, menite sa-i indobitoceasca si sa le ingradeaca libertatea de gandire, sa-i faca sclavii unor fiinte imaginare sau a unor sarlatani care doresc sa faca bani de pe urma natarailor.Am avut probleme cand am scos copii de la orele de religie,am intampinat dificultati,a trebuit sa ma cert cu profesoara de religie,cu diriginta si cu cei din conducerea scolii, sa apelez la dl Emil Moise pt a-mi fi respectate drepturile si optiunile mele si ale copiilor mei si sa fie respectata o lege foarte clara.Nu vreau sa mai am astfel de probleme.Cei care doresc sa le fie binecuvantati copiii la inceput de an scolar pot sa-i duca la biserica iar profesorii care considera ca au nevoie de ajutor divin pt a-si putea indeplini indatoririle de serviciu pot sa mearga si ei la biserica pt ca invoca acest ajutor intermediat de preot.Nu este necesar ca alti copii sa participe fara voia lor la astfel de aberatii care au loc ilegal in perimetrul scolii...



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...