Legea pentru alăptatul în public


Musafir

/ #284

2016-07-27 10:35

Am semnat aceasta petitie pentru ca si eu sunt o viitoare mamica.Probabil ca voi face tot posibilul sa imi alaptez copilul acasa astfel incat timpul petrecut pentru alaptare sa fie unul linistit, pentru ca asta conteaza, insa stiu ca unui copil atat de mic nu ii poti explica care este momentul potrivit si probab il ca voi fi pusa in situatia de a alapta in public.Si daca voi fi pusa in aceasta situatie, nu imi doresc decat o atitudine matura in jurul meu.Si asa cred a este dificil pentru o mama sa alapteze in public, dar sa mai ai parte si de jigniri nu este tocmai normal.Ne aflam intr-o era in care nu ne mai putem ascunde dupa pudicitate cand totul, absolut totul este la vedere, in schimb ne oripilam daca surprindem o mama alaptand.Un lucru natural, care a ramas valabil doar pentru o mica parte din mamici.Daca bunul simt si educatia nu ne ajuta sa privim cu maturitate un act natural cum ar fi alaptarea, atunci poate o lege poate face mai multe.Este clar ca cei care au ceva de comentat acum o vor face si in viitor, insa poate isi vor pastra comentariile pentru propriile urechi si ganduri.Sunt curioasa daca aceeasi atitudine exista vis-a-vis de ziarele si revistele care promoveaza sexul, vulgaritatea, vis-a-vis de emisiunile televizate care difuzeaza "nimicuri" ce au devenit modele pentru generatia tanara si asa mai departe.Cred ca trebuie sa ne facem probleme ca pierdem foarte mult pe parte de educatie si de bun simt si mai putin pe alaptare.