Stop instigărilor publice la ură împotriva animalelor fără stăpîn

Ce conteaza...

/ #24

2016-07-09 14:54

Păreri... păreri și iar păreri, toate în favoarea maidanezilor. Dar aș vrea să știu ce le răspundeți părinților lui Ionuț, băiețelul care a avut un sfârșit teribil și tragic, teribil de tragic în colții „animăluțelor” pe care voi le iubiți... Aș vrea să știu ce gândiți despre bărbatul de 32 de ani care și-a dat duhul în colții celor doi Cane Corso care l-au atacat... sau femeia ucisă, pe când se întorcea de la serviciu, de un ciobanesc german. Și mulți alții, care au fost. Și cei care vor urma. Nu credeți că, protejând câinii fără stăpân, sunteți și voi co-autori la aceste omoruri? Nu vă considerați oarecum vinovați, știind că orice maidanez pe care-l hrăniți, poate în ziua de mâine să-și înfigă colții în gâtul altui Ionuț? SAu să doboare altă femeie, pe când se întoarce de la serviciu? Nu trăiți cu teama că veți fi stigmatizați de societate ( sau ce-a mai rămas din ea) pentru faptul că sprijiniți o categorie de animale care poate oricând să pună capăt unei vieți de copil sau de adult deopotrivă? Viețile maidanezilor, mai presus de cele ale copiilor, fraților, mamelor, taților sau ale bunicilor noștri? Mă faceți să râd! Și mă faceți să-mi fie rușine că sunt parte a societății din care faceți voi parte. Voi, cei care puneți viața maidanezilor mai presus de cele ale copiilor, mamelor și taților noștri. Ale bunicilor noștri...