Examen National

Anastasia

/ #4500

2016-06-30 09:21

Din punctul meu de vedere cei care au scris 3 au dreptate. Da,daca ne luam după axele de coordonate si gândim logic au dreptate. Notele se dau de la 1-10 nu de la 0-8. Dar la scoala am fost învățați sa citim legenda si sa ne ghidam dupa aceasta. La inceput si eu am scris 3 dar inainte sa copiez după corina pe foaia de examen am mai verificat o data si sincer am vazut ca rezultatul era 8. Asa ca am scris 8. Nu regret nimic si din cate am observat majoritatea au scris 8. Copii care au scris 3 nu sunt de acord ca ambele răspunsuri sa se puncteze deoarece orgoliul le e prea mare. Ambele răspunsuri ar trebui luate in calcul deoarece graficul a fost gresit. 

Susțin ca rezultatul din punctul "logic" de vedere este 3 dar rezultatul este 8 deoarece asa am invatat sa citim un grafic. Patratelul acela care indica care sunt elevii a facut ca aceste doua tabere sa fie rivale. In joc sunt 50 de sutimi care fac diferența de intrare la liceu si profesională deci nu cred ca ar trebui sa ne batem joc de viitorul acestei generații.  

Mi-as dori sa-i vad pe ministrii cum rezolva ei tot examenul caci 100% nu iau mai mult de 7-8.