Examen National

eli

/ #4340

2016-06-30 07:35

Sunt parintele unui elev care a sustinut examenul de capacitate in acest an. Nu au fost precizate elementele trecute pe abscisa si pe ordonata, nu au fost date ajutatoare pentru elevi in sensul ca numarul de elevi a fost de...sau ca notele au fost de la 1 la 10, elemente care nu ar fi lasat loc la ambiguitati. In anii trecuti, graficele au fost prezentate cu elemente complete prezentand variabilele de pe abscisa si ordonata ca si patratelul colorat adica legenda, in acest an ar fi trebuit sa intuiesti ca notele sunt de la 1 la 10, dar in acest caz de ce nu s-a trecut pe axa ordonatelor numarul total de elevi? Si nu se spune macar ca variabila x este nota obtinuta. Variabila x ar putea fi prea bine numarul de elevi. Trebuie sa intuiesti.Graficul poate fi oricum interpretat. Sau sa intuiesti ca sunt trei valori care se repeta si sa deduci ca nu pot fi decat numarul de elevi. In acest caz cred ca ar trebui introdusa o noua disciplina in scoala, cea de intuitie. Copilul meu a facut toate subiectele care sunt de complexitate medie, a gresit doar acest subiect ce lasa loc interpretarilor. Rog o parere avizata , raspunsul Ministerului este jignitor si nu vor recunoaste greselile lor. Si nici parintii ai caror copii poate au intuit raspunsul nu neaparat pentru ca stiu matematica ci pentru ca au citit subiectele din anii trecuti. Unde erau trecute corect toate elementele. Da, in anii trecuti pe grafic au fost trecute toate elementele! Un subiect de departajare a notelor trebuie sa fie unul complex nu unul ambiguu formulat. De aceea nimeni nu contesta celelalte subiecte ci acesta incomplet formulat. Am avut curiozitatea sa repet cu copilul putin subiectele pentru examen. Manualul este plin de greseli ca si culegerile dupa care trebuiesc sa lucreze copiii. Rog faceti ceva ca in tara asta sa se stopeze abuzurile din invatamant ca si notele obtinute pe subiecte ambiguu formulate. Nu cerseste nimeni note, ci adevarul prezentat de oameni cu experienta si corecti. Poate elevii ce au semnat petitia, profesorii si parintii nu au dreptate. Dorim un raspuns avizat in acest caz.