Examen National

Diana Ewald

/ #1117 Re: Re:

2016-06-29 12:54

#931: - Re:  

  Cu tot respectul cuvenit, însă nu împroșc cu noroi degeaba.  Dacă tot susțineți ca sunteți un cadru didactic, cred ca a-ți surprins și dumneavoastră nivelul din ce în ce mai mare de analfabeți și inculți din scoli, iar aceasta petiție nu face decât sa încurajeze și sa creeze iluzii. Cum am mai zis, și ma vad nevoita sa repet, asa cum unii au găsit răspunsul corect, și ceilalți îl puteau găsi. Nu era nici fizica cuantica, nici chimie organica ca sa nu poata fi înțeleasă. Era un simplu grafic care implica putina atenție. Despre elaborarea subiectului sunt de acord cu dumneavoastră, lasă de dorit, însă spuneți-mi, în ce univers paralel notarea începe de la 0 la 8? Cred ca acest simplu amănunt constituia cheia întregii rezolvării, și din păcate a fost ignorat cu vehementa. Și dacă petiția chiar ar fi trimisa guvernului și aprobata, gândiți-vă ca acele 0,5 puncte care ar fi acordate pentru UN RĂSPUNS GREȘIT, ar putea face nota respectivului egala cu a unui copil care chiar merita.  Și nu cred ca cineva care a dat răspunsul corect ar fi prea mulțumit sa fie pus în aceeași oala cu ceilalți.  Și sa nu mai zic ca alea 0,5 puncte ar putea însemna intrarea la liceul dorit a cuiva care nu merita. Anul trecut, când am susținut evaluarea națională și eu am fost neindreptatita, știu cum se simte, și nu doresc ca asta sa se întâmple copiilor din acest an care chiar și-au dat silința.