Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #46996 CET Govora a finanțat doi coloși: Oltchim și USG. Această situație va fi stopată!

2016-05-30 10:36

EXCLUSIVITATE! Remus Borza: Îi asigur pe vâlceni că nu voi pune lacătul la CET Govora! 

Cu principalii clienți ai CET-ului ați vorbit?

CET Govora a finanțat doi coloși: Oltchim și USG. Această situație va fi stopată!

Am avut discuţii şi cu ceilalţi parteneri strategici ai noştri, şi mă refer la societăţile de pe platformă, evident la OLTCHIM şi la UZINELE SODICE GOVORA. Eforturile noastre se vor materializa pe două direcţii. Pe de-o parte pe creşterea veniturilor, şi nu se poate face decât prin renegocierea tarifelor pentru produsele pe care le furnizăm pentru OLTCHIM şi pentru UZINELE SODICE GOVORA, respectiv, abur industrial sau abur tehnologic şi energie electrică. Într-adevăr, preţurile acestor produse în ambele contracte sunt defavorabile societăţii noastre. CET GOVORA în ultimii doi ani de zile a creditat, a finanţat doi coloşi. La OLTCHIM noi am suportat  136 milioane de lei, o sumă colosală pentru societatea noastră. Chiar şi după deschiderea procedurii insolvenţei, OLTCHIM înregistrează restanţe curente de aproape 50 miloane de lei. Din păcate nu mai putem să finaţăm OLTCHIM-ul pentru că ne-a ajuns şi nouă cuţitul la os.

http://ziaruldevalcea.ro/2016/05/26/