Petitie!


Musafir

/ #74

2016-04-13 21:31

Cazinoul din Constanta a fost si este simbolul Constantei. Pana si comunistii au avut grija de el fiind un fel de Casa a Sindicatelor. Lumea se mandreste cu aceasta cladire, isi face poze cu ea, le aseaza in albume pe care le rasfoiesc la batranete si isi aduc aminte de momente poate unice din viata fiecaruia. Eu imi aduc aminte ca in clasa a VII-a fiind impreuna cu ai mei colegi am dat un spectacol sportiv in sala de festivitati de la etaj. La terminarea liceului am petrecut o seara frumoasa si de neuitat in restaurantul cazinoului de la parter. Alti colegi de-ai mei au amintiri la fel de frumoase. O verisoara si-a serbat nunta in restaurant. A fost o nunta de vis. Si cate alte seri petrecute cu actuala mea sotie pe terasa cazinoului unde am ascultat diversi solisti de muzica usoara si unde am dansat infasurati in briza marii noastre dragi. As vrea sa retraiesc acele clipe dar n-o mai pot face deoarece autoritatile au lasat cladirea sa ajunga in paragina. Sa facem tot ce se poate pentru a repune in functiune aceasta cladire SIMBOL al CONSTANTEI.