Promulgarea legii pentru cresterea indemnizatiilor pentru mame!

Irina Cristian

/ #49 Re:

2016-04-06 14:44

#42: Irina -  

 Iti respect decizia. Nu am obligat pe nimeni. Este corect ca fiecare copil sa aibă sanse sa se dezvolte armonios si sa aibă hrană si condiții. Dar ti se pare corect ca mamicile ce castiga sub 1200 lei sa poata ata 2 ani si cele cu venituri peste medie să nu poată sta pentru ca au optat pentru un an si nu doi din cauza plafonului?! Iti spun asta pentru ca sunt contribuabil de 12 ani, cu venituri peste medie, mă doare sufletul cand văd ca 40% din brut se duce la stat si eu nu ma aleg cu nimic. Tot la privat trebuie să merg si cu copil ca sa am parte de conditii decente. Si poate vei susține că trebuia să optez pentru doi ani dar din 1200 lei nu pot achita rata la casă, casa care mie asigură căminul mult dorit. Si iti mai spun ceva: nu degeaba m-am chinuit sa fac o facultate si sa ajung sa câștig un salariu decent. Îmi doresc sa fiu respectată si cat timp stau in crestere copil si sa pot să-i ofer copilului meu un trai decent. Cer 2 ani contra 12 de contribuții lunare! E oare mult?! Repet, iti respect decizia si nu oblig la semnare. O zi bună!