Anti-Miorița

Asociatia Anti-Miorita

/ #8 Re: Sunt total de acord!

2016-04-02 10:22

#6: daniel - Sunt total de acord!  

 

  Buna Daniel, ne bucuram sa avem parerea ta. Ni se pare util sa se inteleaga cat mai clar impotriva a ce anume luptam si sa nu fim gresit etichetati. Sunt multe probleme de rezolvat in aceasta tara, dar Eminescu, Creanga, Cosbuc, Blaga, Goga nu fac parte dintre ele. 

Nu reprezentam o moda, asa cum sunt cele enumerate mai sus. Nu este o idee de import. Ai definit identitatea romaneasca dintr-o perspectiva cel putin de revolta interna, dar ciobanasul nu a avut mandria de a-si infrunta soarta - am putea spune - ca sa facem o paralela cu oile noastre.

Ai pus punctul pe i in al doilea paragraf deoarece ai spus ca "suntem".  Noi, "astia cu Miorita", sa stii ca nu "suntem", si nu ne poate include nimeni cunoscut in niciunul dintre aceste apelative. Poate, odata ce iesim din acest cerc vicios de a ne auto-compatmi, niciunul nu mai ”suntem”.

Aici intervine fatalismul asupra caruia dorim sa tragem un semnal de alarma, aici intervine auto-umilinta si defetismul pe care dorim sa le amendam simbolic prin mutarea baladei fie si cu un fir de par mai incolo, oriunde ar considera elevii si parintii lor ca i-ar sta mai bine, nu neaparat la universitate si n-am vorbit de doctorat :) Si noi suntem parinti si asa am considerat mai bine dar suntem deschisi oricaror propuneri, este un proiect pentru toti, nu dedicat intereselor personale. 

Nici nu va readuce fumatul inapoi in cluburi, nici nu ne recompenseaza cu altceva, practic (!) vorbind. Efectele vor fi simtite dupa cativa ani de la o eventuala implementare, ca sa fiu optimist in continuare. Asa cum multi isi propun sa faca lucruri asa ne-am propus si noi sa facem acest proiect. Daca acesta reuseste sa faca un pas mic catre normalizare nu putem afla decat intrebandu-va daca sunteti de acord cu el. 

In fond, avem un tel comun cu tine, la fel de idealist, insa nu este cazul sa ne impiedicam de lamentari. Le putem lua pe rand, din orice directie. Noi doar incepem cu ceva.  

Iti multumim, 

Cu respect,

Asociatia