Nu vrem sa se inchida Lactate Bradet!


Musafir

/ #341

2016-03-03 08:28

Ne-am saturat de produsele straine. Degresate, pasteurizate, chimicalizate si pe care nimeni nu le controleaza. Nu mai vrem supermarcheturi. Vrem magazine autohtone ale producatorilor. Producatorii nostrii fac produse foarte bune, muncesc foarte mult si castiga lanturile de magazine, tot felul de firme ce se ocupa cu acreditari, verificari, etc. Toate agentiile de stat care ar trebuii sa faca controale in magazine si nu fac nimic, dau pe bani si pe mita, hartii, avize etc...Era o vorba veche pe vremea lui Ceausescu 2 cu sapa 3 cu mapa. Acuma este 1 cu sapa 10 cu mapa. S-ar traduce cam asa la 1 producator sunt 10 atestatori, verificatori, vanzatori, etc. Apropo de comunicare in toate domeniile dar si in cazul de fata. Tot printr-o vorba veche se acuza ,, limba de lemn,,. Eu care am trait si atunci si acum consider limba de azi ,, limba de stanca,,. Ascultati un oficial care are de comunicat ceva din 10 cuvinte 7 sunt imprumutate si netraduse complet din engleza. Vezi limbajul folosit in ghidurile pentru proiecte europene. Acest limbaj este parca anume facut ca sa castige foarte bine tot felul de firme de consultanti acreditati (adica cu mapa). De cele mai multe ori acestia nu au nici-o legatura profesionala cu domeniul pentru care fac consultanta pe proiecte, in care se cer fonduri europene. Aceste fonduri nu sunt o pomana, sunt de fapt banii ce ii cotizeaza Romania la UE si pe care UE nu-i da Romaniei inapoi pe toti.



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...