România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

ganditorul de la Hamangia

/ #11408 Abuzuri si deviatii; Norvegiia, stat alienat, fundamentalist, periculos partea II

2016-01-13 04:53

 

sdorry,datoria unui cuvand ce continea 2 silabe ce formau un cuvant interzis atrebuit sa partajez comentariul , pt a identifica si schimba cuvantul:

 

Adaug si eu 7)...In anii 2000 am facut cateva excursii turistice in Suedia-Norvegia. Documentandu-ma pe site-ul Ambasadei Norvegiei, am aflat ca laponii ( 'sami') au fost supusi unei actiuni de "norvegianizare", pt care azi isi cereau scuze.Fapt pt care azi, zic norvegienii,  le dau bani laponilor sa isi conserve traditiile.

8) pare punctual, dar citind (in " Ecuatia care nu a putut fi rezolvata' ) despre  viata marelui matematician norvegian Abel, am aflat ca acestuia i s-a refuzat de catre Academia Norvegiana (sau ce era , ca erau sub danezi)  o bursa ; astfel el nu si-a putut continua studiile sau integra social (casatori). S-a stins BOLNAV si prematur, un GENIU al matematicii.Astazi Norvegia, in marea ei IPOCRIZIE si acoperire a realitatii, a instituit un premiu ce poarta nubele lui Abel.

Aceasta este Norvegia. Ipocrita, nazisto-stalinista, instabila emotional, incapabila sa isi asume pacatele  trecutului, razpunzand acestora cu exagerari in partea opusa.. DE evitat pt munca /stabilire  si de boicotat turistic. Norvegienii sunt inamicii normalului.Cum sa dai un euro unora de iti rapesc copiii si ii alieneaza?