Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ


Musafir

/ #184

2016-01-11 20:19

Este inadmisibil ca un popor de origine latină să nu studieze latina. E ca și cum am renunța la o parte din noi. De ce nu renunțăm și la studiul istoriei naționale, a geografiei României? E cam același lucru. Cum o să mai scoatem capul în lume, noi, popor de origine latină? Și când ne gândim cât s-au luptat Ureche, Costin, Școala Ardeleană, Eminescu să arate lumii că ne tragem de la Râm (Roma)!!! Tocmai latinitate noastră ne-a dat locul în lume, prin ea ne-am mândrit în fața celorlalți cu trecutul nostru glorios, ne-am raportat la o arie culturală și lingvistică, am fost considreați o enigmă și un miracol al lumii, o insulă de latinitate într-o mare slavică. Ce facem cu trecutul nostru, îl anulăm, îl ștergem cu buretele? Chiar credeți că se poate? Cum rămâne cu vorbele lui Bălcescu care spunea că un popor care nu își cunoaște trecutul e ca un copil care nu-și cunoaște părinții.?Vreți să rămânem cu toții orfani, orfani de noi, de identitatea noastră, de individualitatea noastră în lume, și în numele a ce, a unei schimbări cu iz de mercantilism? Nu, nu se poate. Nu numai că latina nu trebuie scoasă din curriculum (cuvânt de origine latină) de clasa a VIII, și cu atât mai puțin de la singurele clase de liceu în care se mai studiază, dar numărul de ore ale acestei discipline trebuie să fie de cel puțin două pe săptămână, iar elevii trebuie să aibă dreptul de a o alege ca disciplină de bacalaureat. Doar așa ne vom putea mândri în continuare de originea noastră latină, vom putea participa la olimpiada internațională de limba latină, ne vom considera ,,frați,, cu italienii, spaniolii, francezii, portughezii și toți ceilalți latini, ne vom dezvolta capacitatea de a relaționa cu ceilalți și cu valorile umanității, ne vom înțelege mai bine limba, îl vom putea cânta cu orgoliu pe Traian în imnul nostru național și nu vom trăi rușinea de a vedea că germanii, englezii sau polonezii sunt mai latini ca noi, românii. Să facem ce trebuie până nu e prea târziu!