Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ

Ileana Benga
Musafir

/ #181

2016-01-11 17:29

La 41 de ani, cu o carieră roditoare de două decenii în domeniul etnologiei, sunt şi studentă în anul II a Secţiei de Filologie Clasică a Facultăţii de Litere din Cluj (UBB, desigur). Gândesc în aceiaşi termeni cu autorii petiţiei, mă gândesc în mod responsabil la ceea ce eu, personal, datorez latinei studiate la 13-14 ani şi doresc ca acest lucru să li se întâmple şi copiilor şi nepoţilor noştri! Cunosc şi preţul unei asemenea decizii: dorind să particip la olimpiada internaţională de limba latină 'Certamen Ciceronianum Arpinas', unde am ajuns în 1991, a trebuit sa schimb liceul cu profil real 'Emil Racoviţă' din Cluj cu 'Gheorghe Şincai', cu profil de filologie-istorie. Pentru mine, sincer, cel mai bine şi mai netraumatic ar fi fost să le fi putut îmbina pe amândouă: liceul real şi studiul intensiv al limbii latine. Ceea ce li se va aplica elevilor noii reforme e cu mult mai grav şi mai reductiv decât atâta şi îi va afecta foarte tare, fără ca ei să o ştie; răspunderea, aşadar, este în întregime pe umerii noştri!