Latina la clasa a VIII-a în noile Planuri-cadru de învăţământ


Musafir

/ #87

2016-01-06 19:57

Dupa Franta am urmat noi, à propos cu scoaterea latinei din scoala. Descoperirea limbii latine poate fi o aventura pentru copii. De ce sa o vezi ca o limba moarta si nu ca o limba care a supravietuit acceptind schimbarea, infratirea. A trait ca o mama prin copiii sai, prin nepoti si stranepoti. E genitrix. De ce sa ne uitam stramosii ? Oare este mai utila o anumita parte a stiintelor predate la scoala decat latina ? desigur, poate ar trebui revizuite continuturile, nu cunosc manualul, ar trebui integrata cultura si civilizatia cu impact asupra epocii moderne. Asa s-a intamplat si cu filozofia. De aceea exista voci si impotriva religiei. Se va scoate si o ora de romana de la clasa a Va. Si noua generatie va ajunge ce ? Un mutant crescut in eprubeta fara sa stie de unde a rasarit si care ii este menirea. Nu e vorba sa gasesti argumente, acestea exista si oamenii de cultura le stiu. Daca tie iti place un lucru si ai argumente ca ceea ce transmiti este important pentru formare, deci poate fi o investitie durabila, vei gasi si metodele de transmitere. Inainte de argumente, seductie - ei da ! ( dar cu argumentele pastrate in tacere) si strategii de motivatie. Argumente poate tot pentru cei "mari'' care nu il inteleg nici pe Saint-Exupery. Am predat latina pe vremuri, la seral, unor oameni care veneau la scoala dupa opt ore de munca. A trebuit sa predau pentru ca nu avea cine si a fost o mare provocare. Era greu dar cand ajungeam cu traducerea la capatul frazei parca aveau un sentiment de incredere in puterea intelectuala pe care o capatau. Nu mai spun de imbogatirea vocabularului si a culturii generale.