O lege unitară pentru toți eroii necuvântători!


Musafir

/ #524

2016-01-03 18:55

Am semnat aceasta petitie pentru orice viata este un dar divin care trebuie respectat si nu trebuie sa uitam acest lucru. Darul divin exista pentru a se darui deplin si pentru a ne ajuta sa ne confirmam in fiecare clipa calitatea umana.
In urma cu 3 ani, in fata blocului unor rude apropiate mie, l-am intalnit pe Colonel. Un ciobanesc german batran, cu probleme neuroligice- tinea capul aplecat intr-o parte, corpul era si el aplecat spre directia respectiva si mergea foarte greu. Se temea de oameni, fara sa conteze cat ii era de foame. Cand am vazut acest lucru, am intrebat cum se hraneste. Am aflat ca doar o familie il putea hrani. Am aflat apoi, cu durere in suflet, ca o ruda a mea il haituia, aruncand in el de la etaj cu cartofi de cate ori il vedea cautand mancare in gradina blocului. Am intrebat sec: "De ce?"Mi s--a raspuns: "Nu suport sa-l vad asa stramb, schipalau, cu ochii aia asa deschisi si cu capu-ntr-o parte cum tot merge si cauta mancare". Am tacut, pentru ca am realizat ca nu mai era nimic de spus. Persoana avea peste 75 de ani. Batranii din jurul blocului spuneau razand: " E colonel, asta!" Intr-o zi, colonelul care slujise politia din Craiova toata viata sa, cat fusese tanar si sanatos, care fusese aruncat pe strazi atunci cand a imbatranit si s-a imbolnavit, care era batut cu ceapa si cartofi de la etajul 2 pentru ca era diform si avea ochii prea mari, care era bajocorit de batranii cartierului pentru ca era caine si avea gradul de colonel, a fost inhatat de hingheri. Nimeni nu a mers dupa el, nimeni nu a mai stiut nimic de el. In memoria mea au ramas ochii lui extrem de tristu, cei mai mari si mai tristi ochi de catel pe care i-am vazut vreodata. S-a intamplat in Craiova, orasul care a devenit cap de afis in randul oraselor care prin curatenia strazilor inteleg maini patate de sange. Dar din abandonul si uciderea eroilor cu blana se castiga multi bani. Bani pentru adaposturi al caror proiect difera de ceea ce exista, sub toate aspectele ( inclusiv al numarului de metri), pentru mancare care nu ajunge la animale, pentru cazarea lor, pentru vaccinuri care nu se fac niciodata daca nu exista supravegherea celor de la Protectia Animalelor, care asigura prin actiunile lor de fapt, hrana, tratament,alinare,sansa la viata in masura posibilitatilor.