Cere limitarea tarifelor RCA!


Musafir

/ #194

2015-12-23 12:36

Am semnat aceasta petitie, deoarece modul in care cresc taxele RCA in aceasta tara, este de neconceput. Atata nesimtire cata exista in cei care se cred dumnezeii romanilor, nu cred ca poate exista in alta parte. Este inadmisibil sa platesti niste taxe, de pe urma carora sa nu beneficiezi de aproape nimic. La fel de aberant este si faptul ca, ajungi in 2-3, max. 4 ani sa platesti, la asigurari, valoarea masinii sau mai mult decat atat. La fel si in cazul persoanelor cu varsta de pana la 30 de ani, cum vi tu asigurator, sa percepi dublul taxei de asigurare, pe motiv ca sunt predispusi la accidente, mai mult decat cei care au varsta de 30 de ani....??? Eu ma intreb, cat D-zeu se mai lasa poporul acesta prostit si indobitocit de astfel de excroci. Pai daca persoana aceea si-a luat examenele (inclusiv cel psihologic), inseamna ca este apt sa conduca. Daca se constata ca nu a respectat normele de siguranta a circulatiei il penalizezi conform normelor legale, specifice circulatiei rutiere, dar nici intr-un caz nu percepi taxe la un nivel cu mult mai ridicat decat celorlanti participanti la trafic, deoarece aceasta se numeste DISCRIMINARE, iar daca persoana nu are venituri pe masura taxelor impuse (si majoritatea se incadreaza in aceasta situatie) se intra si sub incidenta ,, ingradirii dreptului la libera circulatie'', care este fapta penala, prin nerespectarea dreptului prevazut la art. 25 din Constitutia Romaniei. In consecinta, este cazul ca, dupa atatea abuzuri sa se intre in normalitate.