Transformarea "Cateralei Neamului" in "Spitalul Neamului"


Musafir

/ #638

2015-11-06 03:17

Mi as dori sa avem și noi spitale ca în celelalte tari din Europa. Fara atâtea biserici ca ne putem ruga oriunde, Dumnezeu este lângă noi oriunde nu trebuie sa mă duc la biserica sa fiu aproape de el. Cred în Dumnezeu și n am nevoie de intermediari dak vreau sa vorbesc cu el, mai ales de unii care vor sa ți ia și ultimul ban din buzunar. Biserica una zice și alta face de aia nu mai are nimeni încredere în popi. Toți vor sa se facă preoți k este o meserie bănoase. Eu credeam k a fi preot înseamnă altceva, înseamnă sa ai har, sa fi cinstit, sa ți iubești aproapele, sa fi mai smerit dekt restul lumii pt ai aduce și pe ceilalți pe calea cea buna, și nu contrariul....Ei, prin atitudinea pe care o adopta îndepărtează oamenii de biserica....Cum as putea sa cred în astfel de preoți knd ei sunt cei mai mari hoți, vin cu Maserati, Mercedes, la biserica knd lumea moare de foame,knd ei încearcă sa ne manipuleze, sa ne spele creierul folosindu se de numele Domnului, sa ne ia și ultimul ban din buzunar orikt de amărâți am fi și profita de suferințele și slăbiciunile oamenilor, și eu sa mă duc sa pup mana preotului?!.... nu se poate așa. ....ne trebuie spitale nu biserici, doctori nu mii de popi...ne pleak toți doctorii buni din tara k avem niște standarde de lumea a treia în ceea ce privește sistemul sanitar. Ajungi la spital și în loc sa te faci bine ieși cu picioarele înainte de acolo. Te îmbolnăvești și mai tare de atâta mizerie, miros, de ce condiții găsești în spitale, îți cade moralul de tot knd ajungi acolo, și vorbesc din experiența ca am colindat spitalele destul de mult cu bunicul meu și knd intrat simțeam eu k acolo e sfârșitul, dar pai cei bolnavi....nici nu vreau sa ma gandesc ce a fost in sufletul bunicului meu knd a ajuns la spital, ca ma implora sa nu l las sa doarma acolo, sa l iau aksa sa i fak perfuzii și mie mi se rupea sufletul k nu puteam face nimic...Cum sa se mai insanatoseasca oamenii in condițiile astea?!.. imi doresc din tot sufletul sa se schimbe ceva în tara mea pt k as vrea sa pot locui în ea dar pana acum nu prea a fost posibil. Mă întorc de fiecare data, dar condițiile mă împing sa plec iar. Acum preafericitul a văzut k s a răsculat lumea și invoca motive de sănătate k sa se retragă cum a mai făcut o și după ce se liniștesc apele revine. Nu are argumente în fata replicilor oamenilor și invoca rânduiala bisericii....care rânduiala? Unde scrie? Legile făcute după bunul lui plac sa fak buzunarul kt mai mare? Nu i mai ajunge kt a furat? El este răul dintre noi și trebuie inlaturat!!!!!