Interzicerea fumatului în localuri

Bogdan

/ #192 Fumatul

2015-11-01 21:24

Cum poti compara fumatul cu mancatul ? Ma mir ca exista persoane lipsite de logica care nu vad diferentele clare intre a fuma/a bea/ a manca .In primul rand, fumatul este un viciu, nu o nevoie precum mancatul .In al doilea rand fumatul nu implica doar fumatorul ci si pe toti cei din jurul lui, deci cand X-ulescu isi aprinde o tigara el atenteaza nu doar la sanatatea lui ci si a tuturor celor din jur (fara ca acestia sa aiba un cuvant de spus) .Chiar nu putem accepta cu toti cat de nesanatos e fumatul si ca in Romania in fiecare an in jur de 10 000 de oameni sunt diagnosticati cu boli grave datorate fumatului .Nu inteleg ce om intreg la cap poate juca pe Gica Contra intr-o astfel de situatie. Fumatul dauneaza grav sanatatii si pana si fumatorii ar trebui sa sustina interzicerea fumatului in spatiul public...poate asa sunt si ei mai motivati sa se lase si sa nu se trezeasca cu cancer la 50 de ani .Seara trecuta am iesit in oras cu niste prieteni, cand sa intram in local, puteai taia fumul cu cutitul...nu am avut de ales si am ramas acolo (oricum majoritatea localurilor sunt la fel), am baut doua beri si am plecat acasa (duhnind ca o scrumiera, bineinteles..hainele trebuie bagate la spalat)..Cand m-am trezit de dimineata zici ca m-a lovit trenul, ma durea pieptul, capul si gatul ingrozitor ..de ce ? pentru ca Gigel Fumatorul traieste in democratie si vrea sa aiba libertatea sa isi omoare plamanii lui si plamanii celorlalti unde vrea  si cand are el chef