DEMNITATE SI ONOARE, FARA PLICURI IN SPITALE!


Musafir

/ #351

2015-10-11 14:16

Am semnat aceasta petitie, fiindca a fi medic e cea mai nobila profesie din lume, dar intr-o tara normala, in care medicul e lasat sa lucreze cu si pentru oameni, in care sistemul e concentrat pe bolnavi si pe cadre si nu totul e "standardizat" dupa cost, iar medicul evaluat dupa cat de putini bani cheltuie cu spitalizarea pacientilor, care economii face pentru ca altii sa fure cu nerusinare. Medicul roman nu mai e nobil de mult si invata lectia umilintei, a spagii de pe cand e student, cand incepe sa tot dea ...da bani pentru subiecte, da bani pentru note, da bani ca rezident sa-nvete meserie, apoi, sa-si cumpere postul daca poate. Medicul roman invata coruptia de la 19 ani si aceasta doar daca nu are nesansa s-o fi cunoscut dinainte. Sunt absolut de acord ca absolventii de medicina sa fie 10, nu 5 ani legati de glie dupa ce termina, dar sa le oferi acelor oameni 10 ani locuri de munca si salarii cu care sa traiasca, sa aiba cu ce-si plati chiria, intretinerea, facturile, mancarea, hainele, transportul, cursurile si rechizitele, obiectele de igiena. Sa se reformeze tot sistemul care e putred de corupt si de politizat. Unii-s fara rusine si merita inchsi, eliminati din sistem. Dar ...nu-s toti asa...Si nu ajung sa ia toti din lacomie. Unii o fac de nevoie. Stiu ca nu e o scuza. Am dat bani si eu, m-am saturat sa dau, dar sunt produsul acestui sistem ...Si ca sa nu se dea, sa nu se ia, trebuie sa nu se tolereze, incurajeze, sa se creeze si conditii decente si ca nu sa insemne nu pentru toata lumea.