CEREM DREPTUL POLITISTILOR DE A FOLOSI ARMA PENTRU AUTOAPARARE, DREPTURI CA IN UE


Musafir

/ #3

2015-08-03 12:18

Această lege este necesară. Polițiștii nu sunt apărați în niciun fel...nici de lege nici de societate. Autoritatea polițștilor este în scădere și din această cauză. Nu au curaj sa folosească mijloacele din dotare, armamentul pentru că vor urma zeci de verificări, rapoarte, justificări și tracasări din partea celor care "teoretic" verifică corectitudinea folosirii acestor mijloace. Polițiștii din operativ sunt obligați prin lege să intervină și în timpul liber dacă constată săvârșirea vreunei infracțiuni, dar dacă vede trei indivizi înarmați cu cuțite și topoare atacând o persoană pe stradă, polițistul trebuie să intervină cu mâinile goale pentru că armamentul stă în rastel, dar gaborul sau curcanul sau porcul cum mai este numit trebuie să intervină, să-și pună viața în pericol pentru că legea este prost gândită. Ești polițist operativ, ești obligat să intervii, de acord, dar cum mă ajută statul și legea să îmi fac treaba dacă eu sunt în executarea serviciului 24/24, dar după ce am terminat serviciul îmi încui armamentul în rastel și mă obligi să intervin cu măinile goale?? Mulțumesc lui Dumnezeu că la noi nu sunt chiar așa multe cazuri ca în alte țări și polițistul român nu se întâlnește des cu astfel de cazuri, altfel rata mortalității în rândul polițiștilor ar fi mult mai mare.