Cerem arestarea celor 7 baieti violatori din Vaslui!!


Musafir

/ #3693

2015-07-19 07:04

Infractiunea comisa de indivizii respectivi este de maxima gravitate si ramanerea lor in libertate constituie un mare pericol public. Indivizii, incurajati de comunitatea din care fac parte au in ei si samanta de viitori criminali.Din cauza asta consider ca in cazul lor, sanctiunea cu inchisoarea trebuie sa aiba ca scop principal protectia sociatatii prin izolarea lor pe terman lung in penitenciar.Astfel pedeapsa cu inchisoarea pe un termen maxim prevazut de lege, prelungit si cu termenul in cazul circumstantelor agravante mi se pare rezonabila. In acest fel si comunitatea care le ia apararea cu atata ardoare va intelege ca asemenea fapte demne de cultura asiatico-islamica nu au ce cauta in sociatatea unei tari democratice.Cu privire la reeducarea lor , cred ca cea mai buna metoda de reeducare ar fi tot pedeapsa maxima prevazuta de lege.Recuperarea lor pentru societate mi se pare indoielnica. In acelasi timp prin pedeapsa exemplara, fara clementa , se vor educa si cei care acum le iau apararea pe retelele de socializare si comunitatea lor cred ca macar de frica nu va mai produce asemenea exemplare de animale cu doua picioare.Cat despre clementa ce ar putea fi aratata de magistrati pentru asemenea infractiune , cerd ca ea insasi ar putea fi considerata o crima. deci indemn magistratii sa judece cu celeritate, exigenta si duritate infractiunea comisa.