Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #40403 Uitati fratilor cum suntem tratati la Oltchim!

2015-06-23 07:47

#40402: - Uitati fratilor cum suntem tratati la Oltchim!  

 http://www.monitoruldevalcea.ro/arhive/621

Cinci oameni in greva foamei la Oltchim

I, SOCIAL | GABI CIRJALIU | 22 IUNIE 2015 17:26

 

• fostii chimisti spun ca vor continua protestul spontan cât timp le va permite sanatatea

Cinci disponibilizati de la SC Oltchim Râmnicu Vâlcea au intrat in greva foamei ieri dimineata. Ei spun ca vor continua protestul extrem cât timp le va permite sanatatea. Alti fosti chimisti spun ca mierc_uri vor pleca din nou spre Capitala pentru a protesta in fata Guvernului si a ambasadelor. Aproximativ 25 de fosti angajati de la SC Oltchim au mers din nou la sediul combinatului chimic pentru a intreba conducerea când isi vor primi salariile compensatorii. Cinci dintre ei au decis sa intre in greva foamei, altii vor sa plece mierc_uri la Buc_uresti. Fostii angajati de la SC Oltchim asteapta sa primeasca salariile compensatorii din vara anului 2013, când au fost disponibilizati. Administratorii combinatului chimic recunosc datoriile pe care societatea le are fata de fostii muncitori, dar spun ca nu sunt bani pentru plata lor.

„Pentru ei nu contam”

Initial, protestatarilor nu le-a fost permis accesul in fata pavilionului central al Oltchimului, fortele de ordine fiind trimise pentru a-i tine departe pe fostii chimisti. Acestia au fortat cordonul de oameni de ordine, fara a exista incidente. Grevistii spun ca au ajuns ai nimanui, dar ca inca mai au sperante ca isi vor primi banii, potrivit legilor in vigoare. „Am venit aici saptamânal. Am fost si la Prefectura, am fost si la Buc_uresti, la Guvern. Am primit doar promisiuni, am fost mereu amagiti. Speranta moare ultima, noi inca avem speranta. Vom face greva foamei cât timp ne va permite sanatatea pentru ca suntem vai de noi.”, ne-a spus unul dintre grevisti. „Eu sunt decis sa plec mierc_uri la Buc_uresti. Voi face greva foamei in fata Guvernului, a ambasadelor. Am luat legatura cu câteva ONG-uri, voi vorbi si cu altele. De asemenea, vreau sa iau legatura cu televiziuni din strainatate pentru ca cele din România nu ne-au bagat in seama când am mai fost la Buc_uresti.”, a completat un alt fost angajat la SC Oltchim. „Vad ca nu-i baga nimeni in seama. Nici din conducerea Oltchimului, nici de la Prefectura sau Consiliul Judetean, nimeni nu se intereseaza de acesti oameni.”, spune si liderul de sindicat, Mihai Diculoiu.

Gabi CIRJALIU